Стопа
Для візуалізації тканин стопи проводиться дослідження, яке називається спіральна комп'ютерна томографія (СКТ). В ході діагностики через досліджувану область пацієнта проходять рентгенівські промені.
Різні тканини (кісткові, м'які) мають різну проникність для цих променів. Чутливі датчики вловлюють промені, які виходять з тканин, інтерпретують отримані сигнали і передають їх на обробку в комп'ютер. В результаті обробки даних виходять чорно-білі знімки, за якими фахівець може провести діагностику стану досліджуваної області. За допомогою комп'ютерної томографії можна виявити:Запальні процеси: дегенеративні зміни, травми, онкологічні процеси.
При проведенні КТ з контрастом проводиться діагностика патологічних станів в м'язах, зв'язках, сухожиллях і великих судинах. Як правило, КТ з підсиленням призначається в якості уточнюючого дослідження після рентгенографії. Ця діагностика особливо важлива в спортивній медицині, де медики часто стикаються з випадками травматизму стопи.
При комп'ютерній томографії чітко візуалізується скелет, тому методиці немає рівних у випадках складних травм стопиі. Можливість робити тривимірні зображення дає незаперечну перевагу для планування хірургічного втручання при патологіях розвитку стопи.
Показання до КТ стопи:
- - Переломи, тріщини;
- - Вивихи і підвивихи;
- - Патології розвитку;
- - Пошкодження судин;
- - Міозити (запалення скелетних м'язів) при системних захворюваннях;
- - Новоутворення і метастази;
- - Артрити та артрози;
- - Пошкодження зв'язкового-суглобового апарату;
- - Запальні процеси;
- - Передопераційне дослідження;
- - Контроль над результатами проведеної терапії;
- - Сумнівні або невизначені результати досліджень іншими методами;
- - Обмеження руху в суглобі, больові відчуття, хрускіт.
Категорична заборона на проведення КТ існує при вагітності на будь-якому терміні. Це пов'язано з променевим навантаженням, яка навіть при найменших дозах випромінювання може привести до патологій розвитку плоду. Через технічні обмеження апаратів, надмірна вага пацієнта також може стати протипоказанням.
Ряд протипоказань виникає в тому випадку, коли потрібно проводити КТ з підсиленням. Введення контрастної речовини забороняється в наступних випадках:
- - При індивідуальній непереносимості контрасту. Найчастіше вона виникає при алергії на йод, який є основою складовою речовини;
- - При годуванні груддю. Контраст проникає в молоко і може мати негативний вплив на дитину. Після процедури допустимо годувати дитину грудним молоком тільки через 24 годин;
- - При нирковій недостатності. Погана робота нирок призводить до уповільненого виведення речовини з організму. В результаті може виникнути алергічна або токсична реакція;
- - При комі, шоці або інших важких станах пацієнта.