Методи дослідження
Спіральна КТ використовується в клінічній практиці з 1988 року, коли компанія Siemens Medical Solutions представила перший спіральний комп'ютерний томограф.
Спіральне комп'ютерне сканування полягає в одночасному виконанні двох дій: безперервного обертання джерела - рентгенівської трубки, що генерує випромінювання, навколо тіла пацієнта, і безперервного поступального руху столу з пацієнтом уздовж поздовжньої осі сканування z через апертуру гентрі. У цьому випадку траєкторія руху рентгенівської трубки щодо осі z - напрямок руху столу з пацієнтом, прийме форму спіралі.
На відміну від послідовної КТ, в СКТ швидкість руху столу з пацієнтом може приймати довільні значення, що визначаються цілями дослідження. Чим вища швидкість руху столу, тим більша протяжність області сканування. Важливим є те, що довжина шляху столу за один оборот рентгенівської трубки може бути в 1,5-2 рази більше товщини томографічного шару без погіршення просторової роздільної здатності зображення.
Технологія спірального сканування дозволила значно скоротити час обстеження і істотно зменшити променеве навантаження на пацієнта. Існують такі методики діагностики:
- - КТ-ангіографія - дозволяє отримати пошарове серію зображень кровоносних судин; на основі отриманих даних за допомогою комп'ютерної обробки поста з 3D-реконструкцією будується тривимірна модель кровоносної системи.
- - КТ-перфузія - дозволяє оцінити проходження крові через тканини організму, зокрема:
- - перфузію головного мозку.
- - перфузію печінки.