Дослідження з контрастуванням

Спіральна комп'ютерна томографія з контрастною речовиною - це особливий вид томографічного дослідження. Крім того, що проводиться перше безконтрастне сканування області дослідження, проводиться ще й наступна серія сканувань з введенням спеціального препарату - контрасту.

У контрастної речовини є кілька особливостей, завдяки яким вона широко застосовується в діагностиці. Вона є непроникною (а точніше - серйозною перешкодою) для рентгенівського випромінювання, як і метал. Тобто, якщо ввести цю речовину в кровоносну систему, а потім «просвітити» тіло людини, то на знімку буде відмінно видно судинне дерево. Більш того, контрастна речовина здатна накопичуватися на деякий час в областях з сильним кровопостачанням.

КТ з контрастом найчастіше призначається тоді, коли залишаються питання після звичайної рентгенографії, при необхіності провести діагностику судин і серця, або у випадку, коли потрібно побачити картину детальніше і точніше. Завдяки своїм властивостям, контрастна речовина допомагає краще візуалізувати органи, тканини, чіткіше побачити їхні межі та капсули, розглянути особливості кровопостачання і багато іншого. Крім того, контрастна речовина здатна накопичуватися в зонах гіперваскулярізація (підвищеного кровопостачання). Саме ця властивість притаманна пухлинам. Вони дуже люблять «їсти» і тому розвивають у собі розгалужену мережу судин. При введенні контрастної речовини, вона затримується в злоякісних пухлинах і тоді за допомогою КТ можна їх чітко побачити, зафіксувати місце розташування, зрозуміти співвідношення з сусідніми анатомічними структурами, дати оцінку їх росту.

Спочатку проводиться безконтрастне сканування, яке буде служити «відправною точкою» для лікаря-радіолога. Після нього, пацієнтові в вену вставляють спеціальний катетер, який підключать до апарату - інжекторного шприцу з контрастною речовиною. Наступне сканування починається майже одночасно з введення контрасту, потім проводиться ще одна серія знімків, при якій контраст переходить з артерій в вени, вже після неї робиться ще одне сканування в так звану «видільну фазу». Разом виходить, що при звичайному КТ досліджувану зону сканують один раз, при КТ з контрастом цілих 4.

Повним протипоказанням для проведення КТ з контрастуванням є вагітність. Обмежують дану процедуру і для малолітніх дітей, та матерів, які годують груддю. Комп'ютерна томографія з контрастуванням не проводиться при загальному важкому стані хворого (наприклад, важкий цукровий діабет, ниркова недостатність, мієломна хвороба, захворювання щитовидної залози та ін.). Протипоказанням до комп'ютерної томографії є ​​і психічні захворювання пацієнта, так як є великий ризик неадекватної поведінки (наприклад, при наявності клаустрофобії - боязні замкнутих просторів). Дослідження не може бути проведено пацієнтам, що страждають високими ступенями ожиріння, через механічні особливості апарату